www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 06/02/2023 - 08:52

Umělá inteligence je na vzestupu. Za pár sekund napíše e-mail, článek na blog, reklamní slogan či příspěvek na sociální sítě. A zvládá spoustu dalších činností. Má ale i svá rizika.

Například umělá inteligence chat Deeply je schopna regulérně komunikovat na jakékoliv téma. Stane se vaším intelektuálním parťákem. Můžete s ní chatovat, pokládat jí jakékoliv otázky, zadávat libovolné textové úlohy. A můžete se spolehnout na to, že je splní dobře a bez chyb. Obrovská neuronová síť dokáže modelovat a předjímat svět podobně jako náš mozek. Mnohdy i lépe.

Pracuje za vás

Al texty Deeply za vás zase napíšou v podstatě jakýkoliv text. Blog, e-mail, příspěvek na sociální sítě i video skripta. Vylepší obsah, přinesou nové nápady. Umělá inteligence ale umí i grafiku a překládat texty z cizích jazyků. Zkrátka toho už zvládá opravdu hodně. Není se čemu divit, že se hodně lidí začíná obávat o práci. Zcela oprávněně. Odvede ji za ně právě umělá inteligence. Ta sama o sobě přitom není ničím novým. Součástí našich životů je už dávno. Třídí nám třeba fotky v telefonu a pomáhá zaparkovat vozidlo.

Rizika AI

Má však i svá rizika, mezi něž nepatří jen zánik některých pracovních míst. Roboti mohou vyvolat nestabilitu na burze i závislost. AI dokáže vtáhnout do sebe člověka tak, že zapomene na své základní potřeby. Ale to se dá říct i o sledování porna a sociálních sítí. Zkrátka může posloužit i ublížit. Stejně jako internet nebo třeba automobil. Doveze vás z bodu A nebo B, ale také vás může připravit o život.

Regulovat, nebo neregulovat?

V každém případě se už ozývají hlasy volající po regulaci AI. Jedním z nejhlasitějších je Elon Musk (a to přitom založil vlastní AI firmu). Podle některých AI může znamenat konec lidstva. Řeč je o špatně provedené inteligenci, jejíž hodnoty nebudou v souladu s jeho hodnotami. A její schopnosti zároveň přesáhnou schopnosti lidí. Zkrátka o inteligenci, která se utrhne ze řetězu, popřípadě bude chytřejší než ti, kteří ji vynalezli. Zní to jako námět katastrofického filmu, nemyslíte?

Co bude?

Je otázka, jestli tato varování máme brát vážně, či je přejít mávnutím ruky. On i vynález parního stroje doprovázely černé scénáře. Stejně jako internetu. E-knihy měly přinést zánik knih tištěných. Stalo se tak?

reklama: